Blog > Komentarze do wpisu
2 SIERPNIA 1944, środa, Powstania Warszawskiego dzień 2

 O świcie żołnierze Grupy "Kampinos" stoczyli bez powodzenia ponad pięciogodzinną ciężką walkę o lotnisko Bielany. Straty po obu stronach były bardzo wysokie.

Drugiego dnia, powstańcy całkowicie opanowali Stare Miasto, zajęli budynek Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Pl. Krasińskich.

Śródmieście w większej części również było zajęte przez Polaków. Baon "Kiliński" zdobył gmach Poczty Głównej na Pl. Napoleona, opanowano Arbeitsamt na Pl. Małachowskiego oraz szereg mniejszych obiektów. Zdobyto również niemieckie działo pancerne, nazwane później "Chwat".

Niestety Żoliborz i Mokotów nie zdołał opanować kluczowych pozycji. Na Mokotowie Niemcy wymordowali ok. 600 więźniów z więzienia przy ul. Rakowieckiej oraz Jezuitów z mieszczącego się nieopodal Domu Zakonnego. Wieczorem z tego samego więzienia uciekła grupa ok. 240 osób, dzięki zorganizowanej pomocy ludności cywilnej.

Wola nocą buduje szereg barykad, które zamykają miasto od zachodu. W okolicach ul. Okopowej Baon "Zośka" zdobywa dwa niemieckie czołgi, tworzą z nich pluton pancerny "Wacek". Batalion "Miotła" zdobywa fabrykę Monopolu Tytoniowego. Po raz pierwszy Powstańcy widzą coś, co odbiera im siły - siedem niemieckich czołgów pod osłoną grupy spędzonych z okolicznych domów polskich kobiet i dzieci, przebija się przez barykadę w kierunku ul. Towarowej, dalej do Al. Jerozolimskich. "Żywe tarcze" …. siostry, matki, córki … nie ma słów które mogą wyrazić to, co czuli Powstańcy opuszczając broń. Niemcy powtarzają taki fortel jeszcze raz tego dnia, tym razem pędzą przed czołgami mężczyzn przywiązanych do drabin.

Na Czerniakowie zdobyto budynek ZUSu, a na Powiślu Elektrownię Miejską.

Nad miastem rozrzucana jest z samolotów "fałszywka" - apel Komendanta Głównego "Bora" o zaprzestanie walk. Warszawa nie daje się nabrać.

 Tego dnia za Wisłą ucichł front. Stalin wydał tajny rozkaz Rokossowskiemu o powstrzymaniu ofensywy na Warszawę. Walczący ze sobą, dwaj odwieczni wrogowie Polski, skazali miasto na zagładę ...

 

wtorek, 03 sierpnia 2010, mosaika

Polecane wpisy